Работа творчай групы “Адкрыем разам”
Удасканаленне прафесійнай
кампетэнтнасці педагогаў па пытаннях выхавання і развіцця асобы вучня сродкамі
вучэбнага прадметаў
№ |
Тэма
паседжання |
Дата форма |
11. |
Аналіз работы творчай
групы за 2022/2023 навучальны год,задачы на 2023/2024 навучальны год |
29.08.2023 інструктыўна-метадычная
нарада |
22. |
Арганізацыя вучэбна-пазнавальнай
дзейнасцівучняў на вучэбных занятках па прадметах з улікам
індывідуальна-псіхалагічных асаблівасцей |
15.11.2023 семінар-практыкум |
33. |
Выкарыстанне
дыферэнцыраванага навучання, павышэнне матывацыі пазнаваўчай дзейнасці, як
сродак павышэння якасці ведаў вучняў |
21.03.2024 круглы стол |
44. |
Аналіз эфектыўнасці
работы метадычнага аб’яднання ў 2023-2024 годзе і задачы на 2024-2025 год.
|
22.05.2023 творчая справаздача |
Тэмы па
самаадукацыі членаў МА “Адкрыем разам”
Ф.І.П.
|
Тэма |
Заўвагі |
Гірыновіч ТаццянаУладзіміраўна |
Выкарыстанне ІТ пры вывучэнні курсаў “Гісторыя.
Грамадазнаўства” |
|
Юшкевіч Леанід Леанідавіч |
Развіцце і ўдасканаленне рухомых уменняў і
навыкаў на ўроках фізічнай культуры і здароўя |
|
Пяцэвіч Алена Уладзіміраўна |
Развіццце інфармацыйна-адукацыйнага асяроддзя для
арганізацыі самастойнай вучэбна-пазнавальнай дзейнасці |
|
Духоўнік Ірына Яўгеньеўна |
Арганізацыя пазнавальнай дзейнасці на ўроках
хіміі і біялогіі |
|
Юрэвіч Галіна Міхайлаўна |
Павышэнне матывацыі вучняў на ўроках матэматыкі
праз розныя віды дзейнасці |
|
Спіс членаў метадычнага
аб’яднання “Адкрыем разам”
№ |
Фамілія,імя, імя па бацьку |
Адукацыя |
Катэгорыя |
Спецыяльнасць |
11.
|
Пяцэвіч Алена Уладзіміраўна |
вышэйшая |
вышэйшая |
кіраўнік настаўнік матэматыкі і фізікі |
22. |
Юшкевіч Леанід Леанідавіч |
вышэйшая |
вышэйшая |
настаўнік фізічнай культуры
|
33. |
Духоўнік Ірына Яўгенаўна |
вышэйшая |
першая |
настаўнік хіміі і біялогіі |
44. |
Гірыновіч Таццяна Уладзіміраўна |
вышэйшая |
першая |
настаўнік гісторыі і грамадазнаўства |
55. |
Юрэвіч Галіна Міхайлаўна |
вышэйшая |
першая |
настаўнік матэматыкі |
План работы метадычнага аб'яднання«Адкрыем разам»
на 2023/2024 навучальны год
Тэма: Удасканаленне прафесійнай кампетэнтнасці педагогаў па
пытаннях выхавання і развіцця асобы вучня сродкамі вучэбнага прадмета
Мэта: Павышэнне якасці
адукацыйнага працэсу праз фарміраванне сістэмы педагагічных сродкаў па
дасягненні максімальных вынікаў у навучанні, выхаванні, развіцці і прафесійным
самавызначэнні вучняў.
Задачы: Развіццё
лагічнага і крытычнага мыслення, культуры вуснага і пісьмовага маўлення з
прымяненнем тэрміналогіі і сімволікі, здольнасці да эмацыянальнага ўспрымання
ідэй , разважання, доказаў;
выхаванне
якасцей асобы, якія забяспечваюць сацыяльную мабільнасць, здольнасць прымаць
самастойныя рашэнні і несці за іх адказнасць;
фарміраванне
якасцей мыслення, неабходных для сацыяльнай адаптацыі ў сучасным грамадстве,
развіццё здольнасцей, цікавасці да творчай дзейнасці;
забяспечыць усведамленне вучнямі гуманістычнай сутнасці і
маральнай каштоўнасці навуковых ведаў, неабходнасці разумнага выкарыстання
дасягненняў навукі і тэхналогій у інавацыйным развіцці грамадства.
Пасяджэнне 1
Дата: 29 жніўня 2022 г.
Час правядзення: 10.00
Месца правядзення: кабінет фізікі
Форма правядзення:інструктыўна-метадычная нарада
Удзельнікі: члены творчай групы (спіс прыкладаецца)
Тэма: Аналіз работы творчай групы за 2022/2023 навучальны год, задачы на
2023/2024 навучальны год
Мэта: забяспячэнне арганізацыі адукацыйнага працэсу ў 2023/2024 навучальным
годзе ў адпаведнасці з умовамі абноўленых навучальных праграм і патрабаваннямі
нарматыўных дакументаў.
Задачы:
1.Прааналізаваць работу метадычнага аб'яднання за
2022/2023навучальны год. Вызначыць асноўныя напрамкі работы метадычнага
аб'яднання ў 2023/2024 навучальным годзе.
2.Вывучыць нарматыўна-прававое і
навукова-метадычнае забеспячэнне адукацыйнага працэсу па матэматыцы, фізіцы,
астраноміі, хіміі, біялогіі, гісторыі, грамадазнаўстве, мастацтве, фізічнай
культуры ў 2023/2024 навучальным годзе.
Абмяркоўваемыя пытанні:
I. Арганізацыйны
блок.
1.1Знаёмства
з планам правядзення пасяджэння. Мэта пасяджэння.
Пяцэвіч
А.У.,кіраўнік МА
II.Інфармацыйна –
метадычны блок.
2.1.Аналіз работы
метадычнага аб'яднання за 2022/2023 н.г.
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
2.2.Інструктыўна-метадычнае пісьмо
Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь "Аб арганізацыі ў 2023/2024
навучальным годзе адукацыйнага працэсу пры вывучэнні вучэбных прадметаў і
правядзенні факультатыўных заняткаў ва ўстановах агульнай сярэдняй адукацыі».
Пяцэвіч
А.У.,кіраўнік МА
III.
Навукова-метадычны блок.
3.1 Нарматыўнае
прававое і навукова-метадычнае забеспячэнне адукацыйнага працэсу ў 2023/2024 навучальным годзе:
Кодэкс
Рэспублікі Беларусь аб адукацыі, іншыя нарматыўныя прававыя акты, якія
рэгулююць пытанні арганізацыі адукацыйнага працэсу на II і III ступенях
агульнай сярэдняй адукацыі, асноўныя палажэнні, выхаванне ў сістэме адукацыі,
агульныя патрабаванні да арганізацыі адукацыйнага працэсу;стварэнне бяспечных
умоў арганізацыі адукацыйнага працэсу;
абноўленыя
вучэбныя праграмы па вучэбным прадмеце; удасканаленне адукацыйнага працэсу па вучэбным прадмеце з улікам вынікаў цэнтралізаванага экзамену.
Духоўнік І.Я.,настаўнік хіміі і біялогіі
IV. Практычны блок.
4.1. Арганізацыя і змест метадычнай работы з
настаўнікамі ў 2023/2024 навучальным
годзе з улікам аналізу вынікаў папярэдняга навучальнага года.
Гірыновіч Т.У., настаўнік гісторыі
4.2. Прадметныя
часопісы як сродак інфармацыйнай, навукова-метадычнай падтрымкі
настаўнікаў і павышэння іх прафесійнай
кампетэнтнасці.
Духоўнік І.Я.,настаўнік хіміі
і біялогіі
4.3. Аналіз рэспубліканскага маніторынга якасці агульнай сярэдняй
адукацыі як адзін з кампанентаў нацыянальнай сістэмы адзнакі якасці адукацыі.
Карэкцыя і рэгуляванне адукацыйнага працэсу па вучэбным прадмеце «Матэматыка» з
улікам вынікаў вывучэння фарміравання матэматычнай пісьменнасці вучняў.
Пяцэвіч
А.У.,кіраўнік МА
V. Выніковы блок.
5.1. Асноўныя напрамкі
дзейнасці метадычнага аб'яднання настаўнікаў у 2023/2024 навучальным годзе з
улікам аналізу вынікаў адукацыйнага працэсу ў 2022/2023 навучальным годзе:
вызначэнне асноўных мэт і задач, плана работы МА, выбар формаў і метадаў
работы.
5.2. Планаванне сістэмы
дзейнасці настаўнікаў па забеспячэнню развіцця станоўчай матывацыі навучэнцаў.
5.3. Адукацыйны прадукт і
форма яго прадстаўлення на прамежкавых і выніковым пасяджэннях МА, роля кожнага
педагога ў працы над тэмай даследавання.
5.4. Падвядзенне вынікаў
работы пасяджэння. Выпрацоўка рэкамендацый.
Спіс выкарыстаных крыніц:
3.https://adu.by /Педагогам / Рэспубліканскі
маніторынг якасці адукацыі.
4. https://www.belarus.by/ru/travel/heritage—афіцыйны сайт Рэспублікі Беларусь;
5.https://www.belstat.gov.by—афіцыйны сайт Нацыянальнага статыстычнага камітэта Рэспублікі Беларусь і інш.
6. https://akademy.by/index.php/be/aktual/37-anons-2
https://adu.by/images/2023/08/imp/imp-2023-2024-aguln-chastka_3.docx
https://adu.by/images/2023/imp/imp-2023-2024-dadatak-5-matematika.doc
https://adu.by/images/2023/imp/imp-2023-2024-dadatak-8-gistoriya.docx
https://adu.by/images/2023/08/imp-2023-2024-dadatak-9-gramadaznaustva.doc
https://adu.by/images/2023/09/dadatak11-biyalogiya.docx
https://adu.by/images/2023/imp/imp-2023-2024-dadatak-12-fizika.docx
https://adu.by/images/2023/imp/imp-2023-2024-dadatak-13-astranomiya.docx
https://adu.by/images/2023/imp/imp-2023-2024-dadatak-14-himiya.docx
https://adu.by/images/2023/imp/imp-2023-2024-dadatak-19-fiz-kult.doc
https://adu.by/images/2023/imp/imp-2023-2024-dadatak-18-mastactva.docx
Пасяджэнне 2
Дата: 15 лістапада 2023
Час правядзення: 10.00
Месца правядзення: кабінет фізікі
Форма правядзення: семінар - практыкум
Удзельнікі: члены творчай групы (спіс прыкладаецца)
Тэма: Арганізацыя
вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў на вучэбных занятках па прадметах з
улікам індывідуальна-псіхалагічных асаблівасцей
Мэта: Фарміраванне ў вучняў патрыятызму і нацыянальнай
самасвядомасці, пачуцця гонару за сваю краіну, інфармацыйнай, экалагічнай
культуры, культуры бяспекі жыццядзейнасці, каштоўнасных адносін да свайго
здароўя праз сістэму практыкаванняў і заданняў,тэкставых задач, змест якіх
адлюстроўвае факты айчыннай гісторыі, нацыянальнай культуры, дасягнення
беларускай навукі, эканомікі, спорту і інш.
Абмяркоўваемыя пытанні:
I. Арганізацыйны
блок.
1.Знаёмства з планам правядзення пасяджэння.
Мэта пасяджэння.
Пяцэвіч А.У., кіраўнік МА
II.Навукова-метадычны
блок.
2.1 Сучасны
ўрок : нарматыўныя прававыя і
дыдактычныя патрабаванні, праектаванне, правядзенне і самааналіз, крытэрыі
паспяховасці.
Юрэвіч Г.М.,настаўнік матэматыкі
2.2. Рэалізацыя развіццёвага і выхаваўчага патэнцыялу
вучэбнага прадмета на вучэбных
занятках.
Гірыновіч Т.У., настаўнік гісторыі
III. Вучэбна –
метадычны блок.
3.1 Рацыянальныя метады
і прыёмы навучання вучняў рашэнню задач рознага ўзроўню складанасці як
неабходная ўмова развіцця лагічнага і крытычнага мыслення; праектна-даследчая
дзейнасць вучняў як сродак развіцця інтэлектуальных і творчых здольнасцей,
сацыяльна-значных, грамадзянска-патрыятычных якасцей асобы.
Духоўнік І.Я.,настаўнік хіміі і біялогіі.
2. Аналіз якасці ведаў па прадметах за 1 чвэрць.
Аналіз вынікаў РЦТ.
Пяцэвіч
А.У., кіраўнік МА
IV. Практычны блок.
1.Цэнтралізаваны экзамен (ЦЭ) па вучэбным прадмеце
па завяршэнні навучання і выхавання на III ступені агульнай сярэдняй адукацыі.
Духоўнік І.Я.,настаўнік хіміі і біялогіі
2.Рэалізацыя развіваючага
патэнцыялу вучэбнага прадмета.
Пяцэвіч А.У.,настаўнік
матэматыкіі фізікі
V. Метадычны прадукт: зборнік распрацовак урокаў з ужываннем метадаў арганізацыі
вучэбна-пазнавальнай дзейнасці навучэнцаў.
Пасяджэнне
3
Дата: 21 сакавіка 2024
Час правядзення: 10.00
Месца правядзення: кабінет фізікі
Форма правядзення: круглы стол
Удзельнікі: члены творчай групы (спіс прыкладаецца)
Тэма: Выкарыстанне
дыферэнцыраванага навучання, павышэнне матывацыі пазнаваўчай дзейнасці, як
сродак павышэння якасці ведаў вучняў. Мэта:
павышэнне кампетэнтнасці педагогаў у пытаннях прымянення інфармацыйна
камунікацыйных тэхналогій і сродкаў візуалізацыі на навучальным занятку.
Абмяркоўваемыя пытанні:
I. Арганізацыйны
блок.
1. Знаёмства з планам
правядзення пасяджэння. Мэта пасяджэння.
Пяцэвіч А.У.,
кіраўнік МА
II. Навукова-метадычны блок
2.1. Фарміраванне
чытацкай, матэматычнай і фінансавай адукаванасці вучняў сродкамі
вучэбнага прадмета
Гірыновіч
Т.У., настаўнік гісторыі
2.2 Прафарыентацыя вучняў на вучэбных занятках па
вучэбным прадмеце ; фарміраванне іх
гатоўнасці да прафесійнага самавызначэння ; фарміраванне ў вучняў культуры бяспекі
жыццядзейнасці, каштоўнасных адносін да здароўя.
Юшкевіч Л.Л.,настаўнік фізічнай культуры
III. Вучэбна-метадычны
блок
1. Выкарыстанне сучасных інфармацыйных тэхналогій і
лічбавых адукацыйных рэсурсаў, разнастайных форм арганізацыі вучэбнага
ўзаемадзеяння, накіраваных на развіццё і выхаванне асобы вучня.
Юрэвіч Г.М., настаўнік матэматыкі
2. Аналіз якасці ведаў па
прадметах за 2 і 3 чвэрці. Аналіз вынікаў прадметных алімпіяд.
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
IV. Практычны блок.
1. Праектаванне вучэбных
заняткаў з выкарыстаннем сучасных метадаў і сродкаў навучання, розных форм
арганізацыі вучэбнага ўзаемадзеяння, накіраваных на дасягненне асобасных,
метапрадметных і прадметных вынікаў.
Духоўнік І.Я.,настаўнік хіміі і біялогіі
2. Выкарыстанне ў
адукацыйным працэсе дыдактычных матэрыялаў па прадмету практыка-арыентаванага
характару , рэалізацыі міжпрадметных сувязей, выхаваўчага і развіваючага патэнцыялу зместу вучэбных заняткаў.
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
V. Метадычны прадукт: зборнік
распрацовак урокаў настаўнікамі метадычнага аб'яднання.
Дата: 22 мая 2024 года
Час правядзення: 10.00
Месца правядзення: кабінет фізікі
Форма правядзення:творчая справаздача
Удзельнікі: члены творчай групы (спіс прыкладаецца)
Тэма:Аналіз эфектыўнасці работы метадычнага аб’яднання
ў 2023-2024 годзе і задачы на 2024-2025 навучальны год.
Мэта: Развіццё навыкаў аналізу і
рэфлексіўнай ацэнкі эфектыўнасці прафесійнай дзейнасці настаўніка і вызначэнне
асноўных накірункаў работы ў наступным навучальным годзе.
Абмяркоўваемыя пытанні:
I. Арганізацыйны
блок.
1.Знаёмства з планам
правядзення пасяджэння.
Мэта пасяджэння. Пяцэвіч А.У.
II. Навукова-метадычны блок.
1. Падвядзенне вынікаў работы МА за
навучальны год.
2.Прэзентацыя атрыманых адукацыйных прадуктаў: зборнікі метадычных рэкамендацый, артыкулаў,
сцэнарыяў навучальных заняткаў і заняткаў, якія праводзяцца ў пазаўрочны час
і г.д., вынікаў работы па тэмах самаадукацыі педагогаў.
III.Вучэбна-метадычны
блок.
1.1Падвядзенне вынікаў круглагадзічных прадметных алімпіяд.
1.2Аналіз удзелу вучняў у завочных і
дыстанцыйных алімпіядах.
1.3. Дынаміка ўзроўню прафесійнай кампетэнцыі настаўнікаў па пытаннях падрыхтоўкі, правядзення і
самааналізу ўрока,
факультатыўнага занятку і
заняткаў, якія праводзяцца
ў пазаўрочны час.
Пяцэвіч А.У., кіраўнік МА
IV. Практычны блок.
1.Прапановы па арганізацыі:
а) работы метадычнагааб'яднання
б) працы з высокаматываванымі навучэнцамі ў 2024/2025 навучальным годзе.
План работы метадычнага аб'яднання «Адкрыем разам»
на 2021/2022 навучальны год
Тэма: Удасканаленне
прафесійнай кампетэнтнасці настаўнікаў па выкарыстанні тэхналогіі візуалізацыі
вучэбнай інфармацыі ў сучасным адукацыйным працэсе.
Мэта: аказанне
дзейснай дапамогі педагагічным работнікам у павышэнні ўзроўню іх тэарэтычнай і
практычнай падрыхтоўкі, садзейнічанні ў засваенні і ўкараненні ў адукацыйны
працэс эфектыўнага педагагічнага вопыту, сучасных адукацыйных тэхналогій для
паляпшэння якасці арганізацыі адукацыйнага працэсу, для навучання, развіцця і
выхавання навучэнцаў.
Задачы:
актуалізацыя
і паглыбленне ведаў настаўнікаў пра сучасныя тэхналогіі навучання,
удасканаленне методыкі выкладання вучэбных прадметаў, авалоданне
здароўезберагальнымі адукацыйнымі тэхналогіямі;
уключэнне настаўнікаў у дзейнасць па засваенні і рэалізацыі ў адукацыйнай
практыцы тэхналогіі візуалізацыі вучэбнай інфармацыі, якая спрыяе асэнсаванаму
засваенню вучнямі вучэбнага матэрыялу;
засваенне
настаўнікамі спосабаў арганізацыі навучання падлеткаў з шырокім выкарыстаннем
сучасных сродкаў візуалізацыі, камунікацыі, онлайн узаемадзеяння, дыстанцыйнага
навучання і адукацыйных Інтэрнет-рэсурсаў;
удасканаленне адукацыйнага працэсу па вучэбных прадметах з улікам вынікаў
рэспубліканскіх кантрольных работ па вучэбных прадметах;
азнаямленне
педагогаў з магчымасцямі выкарыстання матэрыялаў адзінага
інфармацыйна-адукацыйнага рэсурсу ў адукацыйным працэсе;
метадычнае
суправаджэнне росту прафесійнай кампетэнтнасці настаўнікаў і іх паспяховай
атэстацыі;
інфармаванне
педагагічных работнікаў аб нарматыўным прававым, навукова-метадычным
забеспячэнні адукацыйнага працэсу па вучэбных прадметах, навінках педагагічнай літаратуры.
Пасяджэнне 1
Дата: 30 жніўня 2021
Час
правядзення: 10.00
Месца правядзення: кабінет фізікі
Форма правядзення: інструктыўна-метадычная нарада
Удзельнікі: члены творчай групы (спіс прыкладаецца)
Тэма: Змястоўныя і арганізацыйна-метадычныя асаблівасці адукацыйнага працэсу
па матэматыцы, фізіцы, хіміі, біялогіі, працоўным навучанні, гісторыі,
грамадазнаўстве, фізічнай культуры ў 2021/2022 навучальным годзе.
Мэта: забяспячэнне арганізацыі адукацыйнага працэсу ў 2021/2022 навучальным
годзе ў адпаведнасці з умовамі абноўленых навучальных праграм і патрабаваннямі
нарматыўных дакументаў.
Задачы:
1.Прааналізаваць
работу метадычнага аб'яднання за 2020/2021 навучальны год. Вызначыць асноўныя
напрамкі работы метадычнага аб'яднання ў 2021/2022 навучальным годзе.
2.Вывучыць
нарматыўна-прававое і навукова-метадычнае забеспячэнне адукацыйнага працэсу па
матэматыцы, фізіцы, хіміі, біялогіі, працоўным навучанні, гісторыі,
грамадазнаўстве, фізічнай культуры ў 2021/2022 навучальным годзе.
Абмяркоўваемыя
пытанні:
I. Арганізацыйны
блок.
1.Знаёмства з
планам правядзення пасяджэння. Мэта пасяджэння.
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
II.Інфармацыйна –
метадычны блок.
1.Аналіз работы метадычнага аб'яднання за 2020/2021 навучальны год.
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
III.
Навукова-метадычны блок.
1.
Нарматыўнае прававое і навукова-метадычнае забеспячэнне адукацыйнага
працэсу па матэматыцы, фізіцы,
хіміі, біялогіі, працоўным навучанні, гісторыі, грамадазнаўстве, фізічнай
культуры ў 2021/2022 навучальным годзе ў
адпаведнасці з патрабаваннямі Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі: прававыя
акты, якія рэгулююць дзейнасць устаноў адукацыі па вучэбных прадметах ва
ўстановах адукацыі Рэспублікі Беларусь.
Духоўнік
І.Я.,настаўнік хіміі і біялогіі
2.
Канцэпцыя, стандарт і праграмы прадметнай вобласці. Праграмы
факультатыўных заняткаў, навучальныя і вучэбна-метадычныя дапаможнікі,
каляндарна-тэматычнае планаванне.
Духоўнік
І.Я.,настаўнік хіміі і біялогіі
3.
Інструктыўна-метадычнае пісьмо Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь
"Аб арганізацыі ў 2021/2022 навучальным годзе адукацыйнага працэсу пры
вывучэнні вучэбных прадметаў і правядзенні факультатыўных заняткаў ва ўстановах
агульнай сярэдняй адукацыі».
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
IV. Практычны блок.
Арганізацыя адукацыйнага працэсу ў 2021/2022
навучальным годзе:
1.
Аналіз вынікаў адукацыйнага працэсу з пазіцыі рэалізацыі патрабаванняў
канцэпцыі вучэбнага прадмета, адукацыйнага стандарту і навучальных праграм за
2021 / 2022 навучальны год.
Гірыновіч Т.У., настаўнік гісторыі
2. Арганізацыйна-метадычныя
асаблівасці выкладання прадметаў ва ўстановах агульнай сярэдняй адукацыі ў
2021/2022 навучальным годзе з улікам аналізу вынікаў выпускных экзаменаў у
2020/2021 навучальным годзе
Духоўнік І.Я.,настаўнік хіміі і біялогіі
3.Адзіны інфармацыйна-адукацыйны
рэсурс: яго прызначэнне, магчымасці выкарыстання ў працэсе навучання .
Гірыновіч Т.У., настаўнік гісторыі
4.Аналіз вынікаў рэспубліканскай кантрольнай работы
па вучэбных прадметах «Матэматыка»; «Фізіка».
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
V. Выніковы блок.
1. Асноўныя напрамкі дзейнасці метадычнага
аб'яднання настаўнікаў у 2021/2022 навучальным годзе з улікам аналізу вынікаў
адукацыйнага працэсу ў 2020/2021 навучальным годзе: вызначэнне асноўных мэт і
задач, плана работы МА, выбар формаў і метадаў работы.
2. Планаванне сістэмы дзейнасці настаўнікаў па
забеспячэнню развіцця станоўчай матывацыі навучэнцаў.
3. Адукацыйны прадукт і форма яго прадстаўлення на
прамежкавых і выніковым пасяджэннях МА, роля кожнага педагога ў працы над тэмай
даследавання.
4. Падвядзенне вынікаў работы пасяджэння. Выпрацоўка
рэкамендацый.
Спіс
выкарыстаных крыніц:
3.https://adu.by / Педагогам / Рэспубліканскі маніторынг якасці адукацыі.
Пасяджэнне 2
Дата: 16 лістапада 2021
Час
правядзення: 10.00
Месца
правядзення: кабінет фізікі
Форма
правядзення: семінар - практыкум
Удзельнікі: члены творчай групы (спіс прыкладаецца)
Тэма: Методыка выкладання прадметаў, выкарыстання сучасных тэхналогій візуалізацыі
ў адукацыйным працэсе з улікам эфектыўнага педагагічнага вопыту педагогаў.
Мэта:
павышэнне кампетэнтнасці
педагогаў у пытаннях арганізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў на
вучэбных занятках, выкладанне прадметаў з
выкарыстаннем сучасных тэхналогій візуалізацыі ў адукацыйным працэсе з
улікам эфектыўнага педагагічнага вопыту педагогаў.
Абмяркоўваемыя
пытанні:
I. Арганізацыйны
блок.
1.Знаёмства з
планам правядзення пасяджэння. Мэта пасяджэння.
Пяцэвіч
А.У.,кіраўнік МА
II.Навукова-метадычны
блок.
1. Выкарыстанне візуалізацыі вучэбнай інфармацыі для актывізацыі
вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў на вучэбных занятках .
Юшкевіч
Л.Л.,настаўнік фізічнай культуры
2.Візуалізацыя вучэбнай інфармацыі ў сучасных вучэбных дапаможніках (падручніках)
як эфектыўны сродак фарміравання прадметных кампетэнцый вучняў.
Гірыновіч Т.У., настаўнік гісторыі
III. Вучэбна – метадычны блок.
1.Метадычныя асаблівасці выкарыстання сродкаў візуалізацыі (апорныя
канспекты, структурна-лагічныя схемы, інтэлект-карты і г. д.)
на вучэбных занятках.
Духоўнік І.Я.,настаўнік хіміі і
біялогіі
2.
Аналіз якасці ведаў па прадметах за 1 чвэрць. Аналіз вынікаў ЦТ.
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
IV. Практычны
блок.
1.Педагагічная практыка і педагагічны вопыт арганізацыі
вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў пры засваенні зместу адукацыйнай праграмы
базавай і сярэдняй адукацыі па вучэбных прадметах. Уключэнне настаўнікаў у
аналіз арганізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў на вучэбных занятках.
V. Метадычны прадукт: зборнік распрацовак урокаў з ужываннем метадаў
арганізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці навучэнцаў.
Спіс
выкарыстаных крыніц:
1.
Кашлев, С. С. Технологии интерактивного обучения / С. С. Кашлев. – Минск:
Белорусский верасень, 2005. – 196 с.
2.
Кульневич, С. В. Анализ современного урока / С. В. Кульневич, Т.П.
Лакоценина – Ростов-на-Дону: ТЦ «Учитель», 2001. – 176 с.
Пасяджэнне
3
Дата: 28 лютага 2022
Час
правядзення: 10.00
Месца
правядзення: кабінет фізікі
Форма
правядзення: круглы стол
Удзельнікі: члены творчай групы (спіс прыкладаецца)
Тэма: Арганізацыя вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў пры навучанні з
выкарыстаннем развіццёвага інфармацыйна-адукацыйнага асяроддзя.
Мэта: павышэнне кампетэнтнасці педагогаў у пытаннях
прымянення інфармацыйна камунікацыйных тэхналогій на навучальным занятку.
Абмяркоўваемыя
пытанні:
I. Арганізацыйны
блок.
1. Знаёмства з планам правядзення пасяджэння. Мэта
пасяджэння.
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
II. Навукова-метадычны блок
1.
Адзіны
інфармацыйна-адукацыйны рэсурс, яго прызначэнне, магчымасці выкарыстання ў працэсе
навучання.
Гірыновіч Т.У., настаўнік гісторыі
2.
Выхаваўчы патэнцыял
урока.
Юшкевіч
Л.Л.,настаўнік фізічнай культуры
3.
Сучасныя сродкі візуалізацыі
на ўроку.
Лагвіновіч С.С.,настаўнік працоўнага навучання
III. Вучэбна-метадычны
блок
1. Дамашняе заданне па вучэбным прадмеце ва ўмовах
дыстанцыйнага (аддаленага) навучання. Вучэбна-пазнавальная
дзейнасць вучняў пры выкананні хатняга задання. Формы зваротнай сувязі.
Юшкевіч
Л.Л.,настаўнік фізічнай культуры
2. Аналіз якасці ведаў па прадметах за 2 чвэрць. Аналіз вынікаў прадметных алімпіяд.
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
IV. Практычны блок.
1.
Праектаванне
навучальнага занятку з прымяненнем дыстанцыйнага (аддаленага) навучання.
Духоўнік І.Я.,настаўнік хіміі і
біялогіі
V. Метадычны прадукт:
зборнік распрацовак урокаў настаўнікамі метадычнага аб'яднання.
Спіс
выкарыстаных крыніц:
1. Национальный
образовательный портал [Электронный ресурс] – Режим доступа: http://www.adu.by – Дата доступа: 29.09.2021.
2. Электронные версии
учебников [Электронный ресурс] – Режим доступа: http://e-padruchnik.adu.by – Дата доступа:
29.09.2021.
Пасяджэнне
4
Дата: 28 красавіка 2022
Час
правядзення: 10.00
Месца
правядзення: кабінет фізікі
Форма правядзення: панарама вопыту
Удзельнікі: члены творчай групы (спіс прыкладаецца)
Тэма: Мадэляванне сучаснага ўрока з выкарыстаннем тэхнік візуалізацыі як аднаго са
сродкаў рэалізацыі выхаваўчага патэнцыялу ўрока.
Мэта: Удасканаленне прафесійнай
кампетэнтнасці педагогаў па выкарыстанні сучасных тэхналогій візуалізацыі ў
адукацыйным працэсе.
Абмяркоўваемыя
пытанні:
I. Арганізацыйны
блок.
1.Знаёмства з планам правядзення пасяджэння. Мэта
пасяджэння.
Пяцэвіч
А.У.,кіраўнік МА
II. Навукова-метадычны блок.
1.Візуалізацыя вучэбнай інфармацыі
як адзін са сродкаў фарміравання чытацкай і матэматычнай адукаванасці вучняў.
Духоўнік І.Я.,настаўнік хіміі і
біялогіі
2.Выкарыстанне
тэхналогіі візуалізацыі вучэбнай інфармацыі для павышэння ступені засваення
вучнямі вучэбнага матэрыялу.
Гірыновіч Т.У., настаўнік
гісторыі
III. Вучэбна-метадычны
блок.
1.
Асаблівасці
кантрольна-ацэначная дзейнасць настаўніка як сродак стымулявання вучэбна-пазнавальнай
дзейнасці навучэнцаў.
Юшкевіч
Л.Л.,настаўнік фізічнай культуры
2.
Аналіз якасці ведаў па прадметах за 3 чвэрць.
Аб правядзенні тыдня матэматыкі. Пяцэвіч
А.У.,кіраўнік МА
IV. Практычны блок.
1.
Аўтарскія падыходы ў выкарыстання эфектыўных метадаў і прыёмаў актывізацыі
вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў на ўроках.
V. Метадычны прадукт:
электронны зборнік актыўных і інтэрактыўных метадаў і прыёмаў для стымулявання
вучэбна-пазнавальнай дзейнасці навучэнцаў.
Спіс выкарыстаных
крыніц:
1. Запрудский, Н. И.
Современные школьные технологии – 2 / Н .И. Запрудский – Минск:
«Сэр-Вит», 2010. – 256с.
2. Кульневич, С. В.
Анализ современного урока/С.В. Кульневич, Т. П. Лакоценина – Ростов-на-Дону :
ТЦ «Учитель», 2001. – 176 с.
3. Луговский, С. А.
Формирование познавательной активности школьников при изучении
математики / С. А. Луговский, Е. П. Цыбуля// Матэматыка : праблемы
выкладання. – 2009. – № 4.
Пасяджэнне 5
Дата: 24 мая 2022 года
Час
правядзення: 10.00
Месца
правядзення: кабінет фізікі
Форма
правядзення: абмен думкамі
Удзельнікі: члены творчай групы (спіс прыкладаецца)
Тэма: Аналіз эфектыўнасці работы метадычнага аб'яднання ў 2021/2022 навучальным годзе і задачы на 2022/2023 год.
Мэта: Развіццё
навыкаў аналізу і рэфлексіўнай ацэнкі эфектыўнасці прафесійнай дзейнасці
настаўніка і вызначэнне асноўных накірункаў работы ў наступным навучальным годзе.
Абмяркоўваемыя
пытанні:
I. Арганізацыйны
блок.
1.Знаёмства з планам правядзення пасяджэння. Мэта
пасяджэння.
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
II. Навукова-метадычны
блок.
1.
Падвядзенне вынікаў работы МА за навучальны год.
2.
Прэзентацыя атрыманых адукацыйных прадуктаў: зборнікі метадычных рэкамендацый,
артыкулаў, сцэнарыяў навучальных заняткаў і заняткаў, якія праводзяцца ў
пазаўрочны час і г.д., вынікаў работы па тэмах самаадукацыі педагогаў.
III. Вучэбна-метадычны блок.
1.1 Падвядзенне вынікаў круглагадзічных прадметных алімпіяд.
1.2Аналіз удзелу вучняў у завочных і дыстанцыйных алімпіядах.
1.3. Дынаміка ўзроўню прафесійнай кампетэнцыі настаўнікаў па пытаннях
падрыхтоўкі, правядзення і самааналізу ўрока, факультатыўнага занятку і
заняткаў, якія праводзяцца ў пазаўрочны час.
Пяцэвіч А.У.,кіраўнік МА
IV. Практычны блок.
1.Прапановы па арганізацыі:
а) работы
метадычнага аб'яднання
б) працы з
высокаматываванымі навучэнцамі ў 2022/2023 навучальным годзе.
№ |
Тэма паседжання |
Дата форма |
1. |
Змястоўныя і арганізацыйна-метадычныя асаблівасці адукацыйнага працэсу
па матэматыцы, фізіцы, хіміі, біялогіі, працоўным навучанні, гісторыі,
грамадазнаўстве, фізічнай культуры ў 2021/2022 навучальным годзе.
|
30.08.2021 Інструктыўна-метадычная нарада. |
2. |
Методыка выкладання
прадметаў, выкарыстання сучасных тэхналогій візуалізацыі ў адукацыйным
працэсе з улікам эфектыўнага педагагічнага вопыту педагогаў.
|
16.11.2021 Семінар-практыкум |
3. |
Арганізацыя
вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў пры навучанні з выкарыстаннем
развіццёвага інфармацыйна-адукацыйнага асяроддзя.
|
28.02.2022 Круглы стол |
4. |
Удасканаленне прафесійнай кампетэнтнасці педагогаў
па выкарыстанні сучасных тэхналогій візуалізацыі ў адукацыйным працэсе.
|
28.04.2022 Панарама вопыту |
5. |
Аналіз эфектыўнасці работы метадычнага
аб'яднання ў 2021/2022 навучальным годзе і задачы на 2022/2023 год.
|
24.05.2022 Абмен думкамі |
Работа творчай групы “Адкрыем разам”
«Удасканаленне прафесійнай кампетэнтнасці
настаўнікаў па выкарыстанні тэхналогіі візуалізацыі вучэбнай інфармацыі ў
сучасным адукацыйным працэсе».
Спіс членаў метадычнага аб’яднання “Адкрыем разам”
№ |
Фамілія,імя, імя па бацьку |
Адукацыя |
Катэгорыя |
Спецыяльнасць |
1.
|
Пяцэвіч Алена Уладзіміраўна |
вышэйшая |
вышэйшая |
кіраўнік настаўнік матэматыкі і фізікі |
2. |
Юшкевіч Леанід Леанідавіч |
вышэйшая |
вышэйшая |
настаўнік фізічнай культуры і ДП |
3. |
Духоўнік Ірына Яўгенаўна |
вышэйшая |
першая |
настаўнік хіміі і біялогіі |
4. |
Гірыновіч Таццяна Уладзіміраўна |
вышэйшая |
першая |
настаўнік гісторыі і грамадазнаўства |
5. |
Лагвіновіч Сяргей Сяргеевіч |
сярэдне-спецыяльная |
без катэгорыі |
настаўнік фізічнай культуры і працоўнага навучання |
Упраўленне адукацыі Навагрудскага раённага выканаўчага
камiтэта
Дзяржаўная ўстанова адукацыi «Пятрэвіцкі вучэбна-педагагічны
комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа»
ПРАТАКОЛ 30.08.2021 № 1 аг. Пятрэвічы
|
|
Управление образования Новогрудского районного исполнительного комитета
Государственное учреждение образования «Петревичский учебно-педагогический комплекс детский сад–средняя школа»
ПРОТОКОЛ
аг. Петревичи |
паседжанне МА“Адкрыем
разам” заседание МО“Адкрыем
разам”
кіраўнік МА Пяцэвіч А.У.
Колькасць членаў МА - 5
Прысутнічала: 5
Адсутнічала: 0
(Спіс членаў МА прыкладаецца)
ПАРАДАК ДНЯ:
1 Аналіз работы метадычнага аб'яднання за 2020/2021
навучальны год.
2. Нарматыўнае прававое і навукова-метадычнае забеспячэнне адукацыйнага
працэсу па матэматыцы, фізіцы ,
хіміі, біялогіі, працоўным навучанні, гісторыі, грамадазнаўстве, фізічнай
культуры ў 2021/2022 навучальным годзе ў
адпаведнасці з патрабаваннямі Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі: прававыя
акты, якія рэгулююць дзейнасць устаноў адукацыі па вучэбных прадметах ва
ўстановах адукацыі Рэспублікі Беларусь.
3. Канцэпцыя, стандарт і праграмы прадметнай
вобласці. Праграмы факультатыўных заняткаў, навучальныя і вучэбна-метадычныя
дапаможнікі, каляндарна-тэматычнае планаванне.
4. Інструктыўна-метадычнае пісьмо Міністэрства
адукацыі Рэспублікі Беларусь «Аб арганізацыі ў 2021/2022 навучальным годзе
адукацыйнага працэсу пры вывучэнні вучэбных прадметаў і правядзенні
факультатыўных заняткаў ва ўстановах агульнай сярэдняй адукацыі».
5. Арганізацыйна-метадычныя асаблівасці выкладання
прадметаў ва ўстановах агульнай сярэдняй адукацыі ў 2021/2022 навучальным годзе
з улікам аналізу вынікаў выпускных экзаменаў у 2020/2021 навучальным годзе; адзіны інфармацыйна-адукацыйны
рэсурс: яго прызначэнне, магчымасці выкарыстання ў працэсе навучання .
6. Аналіз вынікаў рэспубліканскай кантрольнай работы
па вучэбных прадметах «Матэматыка»; «Фізіка».
7. Асноўныя напрамкі дзейнасці метадычнага
аб'яднання настаўнікаў у 2021/2022 навучальным годзе з улікам аналізу вынікаў
адукацыйнага працэсу ў 2020/2021 навучальным годзе: вызначэнне асноўных мэт і
задач, плана работы МА, выбар формаў і метадаў работы.
1.СЛУХАЛІ:
1.1. Інфармацыю настаўніка фізікі Пяцэвіч А.У.пра абноўленыя вучэбныя праграмы
па вучэбных прадметах.
1.2. Інфармацыю настаўніка матэматыкі Пяцэвіч А.У.
пра рэкамендацыі
па выніках рэспубліканскага маніторынгу якасці адукацыі па матэматыцы, фізіцы ў
2020/2021 навучальным годзе як інфармацыйная аснова ўдасканалення адукацыйнага
працэсу.
1.3. Інфармацыю
настаўніка хіміі Духоўнік І.Я. пра асаблівасці арганізацыі
адукацыйнага працэсу ў 2021/2022 навучальным годзе.
РАШЫЛІ: Інфармацыю настаўніка фізікі Пяцэвіч А.У., інфармацыю настаўніка матэматыкі
Пяцэвіч А.У.,інфармацыю настаўніка хіміі Духоўнік І.Я. прыняць да ведама і
выкарыстоўваць у рабоце на працягу 2021/2022 навучальнага года.
ГАЛАСАВАЛІ: «за» – 5 чалавек
«супраць» – 0 чалавек
«устрымаліся» – 0 чалавек
2. СЛУХАЛІ:Інфармацыю настаўніка гісторыі Гірыновіч Т.У.,якая
пазнаеміла з інфармацыйна-метадычнай падтрымкай адукацыйнага працэсу
па вучэбных прадметах і выкарыстанні магчымасцяў нацыянальнага адукацыйнага
партала, Інтэрнэт-рэсурсаў пры арганізацыі адукацыйнага працэсу, пра адзіны інфармацыйна-адукацыйны
рэсурс: яго прызначэнне, магчымасці выкарыстання ў працэсе навучання .
РАШЫЛІ: Інфармацыю настаўніка гісторыі Гірыновіч Т.У.прыняць да звестак і ў сваей
рабоце выкарыстоўваць магчымасці нацыянальнага адукацыйнага партала,
Інтэрнэт-рэсурсаў.
ГАЛАСАВАЛІ: «за» – 5 чалавек
«супраць» – 0 чалавек
«устрымаліся»
– 0 чалавек
3. СЛУХАЛІ: Інфармацыю кіраўніка метадычнага аб'яднання Пяцэвіч А.У.
якая пазнаёміла прысутных з асноўнымі мэтамі і
задачамі ў рабоце метадычнага аб'яднання педагогаў на 2021/2022 навучальны год.
РАШЫЛІ:
1. Праблемы акрэсленыя ў аналізе
работы метадычнага аб’яднання за 2020/2021 навучальны год прыняць да ведама і
мерапрыемствы па іх вырашэнні ўключыць у план работы ўстановы на 2021/2022
навучальны год.
2. Зацвердзіць план работы метадычнага аб'яднання на 2021/2022 навучальны год.
ГАЛАСАВАЛІ: «за» – 5 чалавек
«супраць» – 0 чалавек
«устрымаліся» – 0 чалавек
Упраўленне адукацыі Навагрудскага
раённага выканаўчага камiтэта
Дзяржаўная ўстанова адукацыi «Пятрэвіцкі вучэбна-педагагічны
комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа»
ПРАТАКОЛ 16.11.2021 № 2 аг. Пятрэвічы
|
|
Управление образования Новогрудского районного исполнительного комитета
Государственное учреждение образования «Петревичский учебно-педагогический комплекс
детский сад–средняя школа»
ПРОТОКОЛ
аг. Петревичи |
паседжанне МА“Адкрыем разам” заседание МО“Адкрыем
разам”
кіраўнік МА Пяцэвіч А.У.
Колькасць членаў МА -5
Прысутнічала: 5
Адсутнічала: 0
(Спіс членаў МА прыкладаецца)
ПАРАДАК ДНЯ:
1.Знаёмства з
планам правядзення пасяджэння. Мэта пасяджэння.
Інфармацыя кіраўніка
МА Пяцэвіч А.У.
2.
Выкарыстанне
візуалізацыі вучэбнай інфармацыі для актывізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці
вучняў на вучэбных занятках .
Інфармацыя настаўніка фізічнай культуры Юшкевіч Л.Л.
3.
Візуалізацыя вучэбнай
інфармацыі ў сучасных вучэбных дапаможніках (падручніках) як эфектыўны сродак
фарміравання прадметных кампетэнцый вучняў.
Інфармацыя настаўніка гісторыі Гірыновіч Т.У
4.
Метадычныя
асаблівасці выкарыстання сродкаў візуалізацыі (апорныя канспекты,
структурна-лагічныя схемы, інтэлект-карты і г.д.) на вучэбных занятках.
Інфармацыя настаўніка хіміі і біялогіі
Духоўнік І.Я.
5.
Аналіз якасці ведаў
па прадметах за 1 чвэрць. Аналіз вынікаў ЦТ.
Інфармацыя кіраўніка МА Пяцэвіч А.У.
СЛУХАЛІ: 1. Інфармацыю
кіраўніка МА Пяцэвіч А.У., якая пазнаеміла
членаў МА з планам правядзення пасяджэння, мэтай пасяджэння.
2. Інфармацыю настаўніка фізічнай культуры Юшкевіча Л.Л. , які расказаў пра выкарыстанне візуалізацыі вучэбнай інфармацыі для
актывізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў на вучэбных занятках .
3. Інфармацыю настаўніка гісторыі і грамадазнаўства
Гірыновіч Т.У.,якая пазнаеміла з ізуалізацыяй вучэбнай інфармацыі ў сучасных
вучэбных дапаможніках (падручніках) як эфектыўным сродкам фарміравання
прадметных кампетэнцый вучняў.
4. Інфармацыю настаўніка біялогіі Духоўнік
І.Я., якая пазнаеміла
членаў МА з метадычнымі асаблівасцямі выкарыстання сродкаў візуалізацыі
(апорныя канспекты, структурна-лагічныя схемы, інтэлект-карты і г. д.) на
вучэбных занятках.
5. Інфармацыю кіраўніка МА
Пяцэвіч А.У., якая пазнаеміла членаў МА з аналізам якасці ведаў па прадметах за 1 чвэрць, аналізам вынікаў ЦТ.
РАШЫЛІ:1.Інфармацыю настаўніка фізічнай культуры Юшкевіча Л.Л. , інфармацыю
настаўніка гісторыі і грамадазнаўства Гірыновіч Т.У., інфармацыю настаўніка хіміі Духоўнік І.Я. прыняць да ведама і выкарыстоўваць
у рабоце на працягу 2021/2022 навучальнага года
2. Аформіць зборнік распрацовак
урокаў з ужываннем метадаў арганізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці
навучэнцаў.
ГАЛАСАВАЛІ: “за” – 5 чалавек
“супраць” – 0 чалавек
“устрымаліся” – 0 чалавек
Адукацыйная
праграма метадычнага аб’яднання
“Адкрыем
разам” на 2020/2021 навучальны год
Кіраўнік: Пяцэвіч А.У., настаўнік матэматыкі.
Тэма:
Удасканаленне прафесійнай кампетэнтнасці настаўнікаўпа пытаннях арганізацыі
вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў.
Мэта:
стварэнне ўмоў для ўдасканалення прафесійнай кампетэнтнасці настаўнікаў па
пытаннях арганізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў
Задачы:
1.
Удасканальваць работу педагогаў па пытанні арганізацыі вучэбна-пазнавальнай
дзейнасці навучэнцаў праз выкарыстанне кампетэнтнасна-арыентаваных заданняў,
ажыццяўленне міжпрадметных сувязяў, стварэнне інфармацыйна-адукацыйнага
асяроддзя.
2. Абагульняць
і распаўсюджваць эфектыўны педагагічны вопыт з мэтай удасканалення прафесійнай
кампетэнтнасці праз правядзенне майстар-класаў, адкрытых урокаў, публікацый у
метадычных выданнях.
3. Ажыццяўляць
метадычнае суправаджэнне росту прафесійнай кампетэнтнасці настаўнікаў
матэматыкі, фізікі, гісторыі, грамадазнаўства, фізічнай культуры, хіміі і
біялогіі праз самаадукацыйную дзейнасць.
Мэтавая аўдыторыя: члены творчай групы.
Паседжанне № 1
(27.08.2020 г.)
Форма правядзення : інструктыўна-метадычная нарада.
Тэма
паседжання :
Змястоўныя і арганізацыйна-метадычныя асаблівасці адукацыйнага працэсу па
вучэбных прадметах у 2020/2021 навучальным годзе.
Мэта:
стварэнне ўмоў педагогам для аналізу нарматыўных прававых актаў
Задачы:
1.Вызначыць
сучасныя падыходы ў выкладанні вучэбных прадметаў
“Сусветная гісторыя”,“Гісторыя
Беларусі”,“Матэматыка”,“Фізіка”,
“Грамадазнаўства”,
“Біялогія”,“Хімія”, “Фізічная культура”.
2.Вывучыць
рэкамендацыі рэспубліканскага маніторынгу ўзроўню навучанасці вучняў па
матэматыцы, геаграфіі, хіміі з мэтай удасканалення адукацыйнага працэсу.
3.Вызначыць мэты
і задачы работы метадычнагааб'яднанняпедагогаў на 2020/2021 навучальны год.
Абмяркоўваемыя
пытанні:
1.Навукова-метадычнае
забеспячэнне выкладання вучэбных прадметаў
“Сусветная гісторыя”,“Гісторыя Беларусі”, “Матэматыка”, “Фізіка”, “Грамадазнаўства”,
“Біялогія”,“Хімія”, “Фізічная культура”.
1.1.Абноўленыя
вучэбныя праграмы па вучэбных прадметах
“Сусветная гісторыя”,“Гісторыя Беларусі”, “Матэматыка”, “Фізіка”, “Грамадазнаўства”,
“Біялогія”,“Хімія”, “Фізічная культура”.
Інфармацыя настаўнікафізікі Пяцэвіч А.У.
1.2.Рэкамендацыі
па выніках рэспубліканскага маніторынгу якасці адукацыі паматэматыцы,
геаграфіі, хіміі ў 2019/2020 навучальным годзе як інфармацыйная аснова
ўдасканалення адукацыйнага працэсу.
Інфармацыя
настаўніка матэматыкі Пяцэвіч А.У.
1.3.Асаблівасці
арганізацыі адукацыйнага працэсу ў 2020/2021 навучальным годзе.
Інфармацыя настаўніка хіміі
Духоўнік І.Я.
2.Інфармацыйна-метадычная
падтрымка адукацыйнага працэсу па вучэбных прадметах “Сусветная гісторыя”,
“Гісторыя Беларусі”, “Матэматыка”, “Фізіка”, “Грамадазнаўства”,
“Біялогія”,“Хімія”,“Фізічная культура”выкарыстанне магчымасцяў нацыянальнага
адукацыйнага партала, Інтэрнэт-рэсурсаў пры арганізацыі адукацыйнага
працэсу. Інфармацыя настаўніка
гісторыі Гірыновіч Т.У.
3. Вызначэнне асноўных мэт і задач у рабоце метадычнага аб'яднання педагогаў на 2020/2021 навучальны год. Інфармацыя кіраўніка метадычнага аб'яднання Пяцэвіч А.У.
Паседжанне № 2 (15.12. 2020)
Тэма паседжання:
Развіццё інфармацыйна-адукацыйнага асяроддзя
для арганізацыі самастойнай вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў.
Мэта: стварэнне ўмоў педагогам для ўдасканалення прафесійных кампетэнцый
Задачы:
1.Вывучыць
спосабы актывізацыі самастойнай дзейнасці навучэнцаў па пошуку і аналізу
інфармацыі;
2.Пашырыць
веды аб выкарыстанні электронных рэсурсаў і стварэнні інфармацыйна-адукацыйнага
асяроддзя і інфармацыйна-камунікатыўных тэхналогій.
- актывізаваць
дзейнасць настаўнікаў па засваенні спосабаў арганізацыі самастойнай
вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў;
падыходу ў
навучанні;
3.Трансліраваць
вопыт педагагічнай дзейнасці педагогаў у выкарыстанні эфектыўных адукацыйных
практык.
Форма правядзення: круглы
стол
Абмяркоўваемыя
пытанні:
Навукова-метадычны блок
1. Медыятэксты на ўроках гісторыі і грамадазнаўства: фарміруем у навучэнцаў
Медыяпісьменнасць.
Інфармацыя настаўніка гісторыі
Гірыновіч Т.У.
2. Рэалізацыя
ўнутрыпрадметных і міжпрадметных сувязей пры вывучэнні фізікі як фактар
актывізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў.
Інфармацыя
настаўніка фізікі Пяцэвіч А.У.
3.
Фарміраванне інфармацыйнай пісьменнасці навучэнцаў, рашэнне
практыкаарыентаваных задач на ўроках хіміі.
Інфармацыя
настаўніка хіміі Духоўнік І.Я.
Практычны блок:
1. Зборнік
медыятэкстаў у электронным фармаце (Гірыновіч Т.У.)
2. Стварэнне
інфармацыйна-адукацыйнай асяроддзя для самастойнай вучэбна-пазнавальнай
дзейнасці навучэнцаў (магчымасці дыстанцыйнага навучання).
Практыкум
настаўніка біялогіі Духоўнік І.Я.
3. Адкрыты
ўрок настаўніка матэматыкі Пяцэвіч А.У. (Ужыванне ў адукацыйным працэсе
практыка-арыентаваных заданняў)
4.
Абагульненне вопыту работы па прымяненні здароўезберагаючых тэхналогій .(
Юшкевіч Л.Л.)
Паседжанне № 3(15.04.2021)
Тэма
паседжання:
Удасканаленне
прафесійнай кампетэнтнасці настаўнікаў шляхам
засваеннясучасных
метадаў і прыемаў для актывізацыі
вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў.
Мэта:
акцэнтаваць увагу педагогаў на неабходнасці авалодання эфектыўнымі метадамі і
прыёмамі выкладання для актывізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці навучэнцаў.
Задачы:
1.Вывучыць банк кампетэнтнасна-арыентаваных заданняў для
эфектыўнай арганізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці вучняў
2.Пашырыць
веды аб прынцыпу дыферэнцыяцыі для эфектыўнай арганізацыі вучэбна-пазнавальнай
дзейнасці вучняў;
3.Спрыяць удасканаленню ўзроўню педагагічнага
майстэрства настаўнікаў і іх кампетэнцыі ў галіне інфармацыйна-камунікатыўных
тэхналогій, кантрольна-ацэначнай дзейнасці, інтэрактыўных метадаў у навучанні.
Форма правядзення:семінар-практыкум
Абмяркоўваемыя пытанні:
Навукова-метадычны
блок
1.
Рэалізацыя прынцыпу
дыферэнцыяцыі для эфектыўнай арганізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці
вучняў. Інфармацыя настаўніка
гісторыі Гірыновіч Т.У.
2.
Эфектыўнасць выкарыстання
сучасных інфармацыйна-камунікацыйных тэхналогій на ўроках біялогіі. Інфармацыя настаўніка біялогіі
Духоўнік І.Я.
3.
Арганізацыі
эфектыўнай кантрольна-ацэначнай дзейнасці настаўніка і вучняў у адукацыйным
працэсе па фізічнай культуры.
4.
Інфармацыя настаўніка фізічнай культуры
Юшкевіча Л.Л.
Практычны
блок.
1.Выкарыстанне
кампетэнтнаснага-арыентаваных заданняў для эфектыўнай арганізацыі
вучэбна-пазнавальнай дзейнасці навучэнцаў на ўроках грамадазнаўства.
Практыкум
настаўніка грамадазнаўства Гірыновіч
Т.У.
2.Выкарыстанне
інтэрактыўных метадаў як спосаб арганізацыі прадуктыўнай дзейнасці вучняў на
ўроках фізікі. Практыкум настаўніка
фізікі Пяцэвіч А.У.
3.Наведванне
адкрытага ўрока па хіміі (выкарыстанне інфармацыйна-камунікатыўных тэхналогій). Настаўнік хіміі Духоўнік І.Я.
Вынік
паседжання:
1.Зборнік
кампетэнтнасна-арыентаваных заданняў па грамадазнаўству (Гірыновіч Т.У.)
2.Рэкамендацыі
па рэалізацыі кантрольна-ацэначнай дзейнасці настаўніка і вучняў у адукацыйным
працэсе (Юшкевіч Л.Л.)
Паседжанне № 4(20.05.2021)
Тэма
паседжання:
Стварэнне
камфортных умоў для саамаўдасканалення, самарэалізацыі і забеспячэння якасці
адукацыйнай дзейнасці кожнага ўдзельніка вучэбна-выхаваўчага працэсу шляхам
укаранення сучасных тэхналогій.
Мэта: аналіз працы метадычнага аб'яднання
за 2020/2021 навучальны год і пастаноўка задач на 2021/2022 навучальны год
Задачы:
1.Прааналізаваць працу педагогаў па
ўдасканаленню
прафесійнай кампетэнтнасці,
па арганізацыі вучэбна-пазнавальнай дзейнасці навучэнцаў,працу
з высока матываванымі навучэнцамі.
2. Ажыццявіць панараму матэрыялаў педагогаў
па выніках самаадукацыйнай дзейнасці.
3. Вызначыць метадычныя матэрыялы настаўнікаў
для публікацыі ў метадычных выданнях.
Форма
правядзення: творчая справаздача
Абмяркоўваемыя
пытанні:
1.
Аналіз работы
настаўнікаў метадычнага аб'яднання за 2020/2021 навучальны год.
Кіраўнік МА
Пяцэвіч А.У.
2.
Выніковасць работы
настаўнікаў метадычнага аб'яднання з адоранымі і высокаматываваных навучэнцамі
(удзел вучняў у прадметных алімпіядах, навукова-даследчай працы,
конкурсах). Кіраўнік МА Пяцэвіч А.У.
3. Панарама
вопыту работы педагогаў па самаадукацыйнай дзейнасці.
Члены
метадычнага аб’яднання
4. Пабудова
навучальнага занятку ў інфармацыйнай адукацыйнай асяроддзі. Метады дыстанцыйнага
навучання: падача гатовай інфармацыі, выкананне заданняў, вуснае апытанне.
Інфармацыя
настаўніка матэматыкі Пяцэвіч А.У.
5. Аб нормах
ацэнкі вынікаў вучэбнай дзейнасці, правілах правядзення атэстацыі навучэнцаў,
ацэньванні пісьмовых экзаменацыйных работ па матэматыцы.
Інфармацыя
настаўніка матэматыкі Пяцэвіч А.У.
6. Пастаноўка
задач работы МА на 2021/2022 навучальны год.
Кіраўнік МА
Пяцэвіч А.У.
Інфармацыйныя крыніцы:
1.
Кодекс Республики Беларусь об образовании
2.
Инструктивно-методическое письмо
Министерства образования Республики
Беларусь «Об организации в 2020/2021 учебном году образовательного процесса при
изучении учебных предметов и проведении факультативных занятий при реализации
образовательных программ общего среднего образования».
2. Постановление Совета Министров Республики Беларусь от 07.08.2019 г.
№ 525 "Специфические санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
учреждений образования».
3. Постановление Министерства здравоохранения Республики Беларусь 27
декабря 2012 г. N 206 «Об утверждении Санитарных норм и правил "Требования для учреждений общего среднего образования" (в
ред. постановлений Минздрава от 29.07.2014 № 63, от 25.11.2014 № 78, от 17.05.2017 № 35, от 03.05.2018 № 39)
4.Постановление Министерства образования Республики Беларусь от 18
июля 2020 г. № 135 "О перечне учебных предметов, по которым проводятся
выпускные экзамены, формах проведения выпускных экзаменов в 2020/2021учебном
году».
6.
Национальный образовательный портал [Электронный ресурс] –Режим доступа: http://www.adu.by.
– Дата доступа: 31.08.2020.
7. Портал
Министерства образования Республики Беларусь [Электронный ресурс]. – Режим
доступа: http://edu.gov.by. – Дата доступа: 31.08.2020.
8. Сайт Академии последипломного
образования [Электронный ресурс] –
Режим доступа: http://www.academy.edu.by/files/uch%20god%202020/2020-2021_omr_his.pdf
9. Амирова А. Х. Самостоятельная работа с
учебником как способ активизации познавательной деятельности //
Химия в школе. - 2007. - n 8. - с. 50-52.
10..Буряк В. К. Активность и самостоятельность
учащихся в познавательной деятельности : дайджест // Психология обучения. -
2008. - N 3. - С. 118-119.
11. Градова А. Управление познавательной деятельностью
учащихся // Учитель. – 2004. - N 6. - С. 76-80.
12. Карсонов В. А. Алгоритмизация
познавательно-поисковой деятельности учащихся // Школьные технологии. - 2007. -
N 5. - С. 125-126.
13. Пальчик, Г.В. Развитие идей дифференцированного
обучения на старшей ступени общего среднего образования/Г.В.Пальчик//Народная
асвета. -2009.-№ 2
6. Денисёнок В. В. Нестандартные уроки математики на этапе допрофильной
подготовки — 2020. -- № 2.
14.Кузнецова Е. П.,Тухолко Л. Л. Как
организовать констатирующий и/или поисковый эксперимент по проблемам обучения
математике —2019. --№ 6.
15. Мателенок А. П. Элементы эвристического обучения
математике в компонентах УМК нового поколения — 2019. -- № 4. Семёнов Е. Е.
Методология диалогического познания математики в средней школе — 2020. -- № 1.
16. «Дистанционный всеобуч учителю»: http://e-asveta.adu.by; интернет-ресурс по сопровождению
интернет-олимпиад, турниров и конкурсов по учебным предметам: http://olimp.adu.by/.
17. Настольная книга учителя физической культуры
/Под ред. проф. Л.Б.Кофмана; Авт.-сост. Г.И.Погадаев; Предисл. В.В.Кузина,
Н.Д.Никандрова. - М.: Физкультура и спорт, 1998. -496 с
18. Манкевич, Н. В. Формирование
учебно-организационных умений и навыков учащихся в процессе
контрольно-оценочной деятельности в образовательном процессе по химии / Н.
В.Манкевич // Біялогія і хімія.- 2014. - № 1.
19.
Мычко, Д.И. Инновационные стратегии обучения / Д. И. Мычко, Е.А. Сеген
«Адукацыя і выхаванне» - Минск, 2014.
20.
Демкин В.П., Можаева Г.В. Технологии дистанционного обучения. - Томск, 2002.
Аналіз работы МА “Адкрыем разам”
Мо 18-19
2011 Образовательный портал RusEdu
http://www.rusedu.info/Article1022.html
Адукацыйная праграма навучання метадычнага аб’яднання
Комментариев нет:
Отправить комментарий